Perşembe , Haziran 27 2019
Başlangıç / Bilim / YENİ BİR TÜR KÖPEK BALIĞI FOSİLİ KEŞFEDİLDİ

YENİ BİR TÜR KÖPEK BALIĞI FOSİLİ KEŞFEDİLDİ

Araştırmacılar yaklaşık 67 milyon yıl önce yaşamış bir köpek balığı fosili buldular. Galagadon nordquistae bilimsel adı verilen bu köpek balığı ile ilgili detaylara bakalım.

Araştırmacılar ABD’nin Güney Dakota eyaletinde köpek balığı fosili keşfettiler. Köpek balıklarının vücudu büyük oranda kıkırdaktan oluştuğu için bu köpek balığı da dişleri sayesinde keşfedildi. 67 milyon yıllık olduğu tahmin edilen bu köpek balığının tatlı sularda yaşayan bir tür olduğu belirtiliyor. Boyutları da oldukça küçük. Yaklaşık 45 cm boyutlarında olan bu köpek balıkları muhtemelen küçük balıklarla, salyangozlarla ve kerevitlerle besleniyordu.

Birçoğumuz köpek balıklarını deniz ve okyanuslarda yaşayan tuzlu su canlıları olarak biliyoruz. Ancak 67 milyon yıl önce yaşayan bu köpek balıkları tatlı sularda yaşıyordu. Güney Dakota’nın ormanlarında, bataklıklarında ve dolambaçlı nehirlerinde yaşıyorlardı. Muhtemelen bu nehirler de okyanusa dökülüyordu. Günümüzde de tatlı sularda yaşayan köpek balıkları var. Tatlı sularda yaşayan köpek balıkları Güneydoğu Asya ve Avustralya’da bulunuyor.

Deniz ve Atmosfer Enstitüsü’nün yaptığı açıklamaya göre, dinozorlar döneminden kalma 1,5 metre uzunluğundaki bu köpek balığı, Algarve sahillerinde yüzüyordu.

Daha önceki bilgilere göre bu köpek balığı, genelde Atlantik ve Avustralya, Yeni Zelanda ve Japonya yakınlarındaki denizlerde yaşıyordu. Bu gibi derinliklerde köpek balığı, sabit karanlıkta, yüksek basınç altında ve oldukça soğuk ortamlarda oluyordu.

Hakkında: admin

Kontrol Ediliyor

BOY UZATAN ÇORBA, İSTİRİDYE TATLISI, ISPANAKLI KOL BÖREĞİ, CEVİZLİ KURABİYE YEMEK/TATLI TARİFLERİ

BOY UZATAN ÇORBA MaydanozCevizDomatesMantarHavuçUnSütDomatesle mantar yağda kavrulacakHavuç, maydanoz, ceviz kaynatılacak İSTİRİDYE TATLISI 2 Su bardağı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Youtube Abone,İzlenme,Beğeni Arttırma Platformu