Perşembe , Haziran 27 2019
Başlangıç / Bilim / Şu Ana Kadar Bulunmuş En Berrak Sular

Şu Ana Kadar Bulunmuş En Berrak Sular

Herkese merhaba son zamanlarda insanlar ekoloji hakkında çok fazla konuşuyorlar.
ve bahsettikleri şeylerde genellikle üzücü şeyler oluyor. Küresel ısınma, ozon delikleri, kirlilikler. Çok fena . Ancak gezegenimizde artık temiz göl ve nehirlerin kalmadığını düşünüyorsanız henüz panik olmanıza gerek yok.
Aslına bakarsanız çok fazla var. İçlerindeki sular hala o kadar şeffaf ki neredeyse görünmeyecek durumdalar. Bu yazımızda sizlere dünyadaki en temiz sulardan bahsedeceğiz.

RİO SUCURİ BREZİLYA

Konu güney amerikanın nehirlerine geldiğinde akla gelen ilk şey genellikle amazon nehridir. Brezilyanın doğal bölgelerinden olan Pantanan da gezegenimizdeki en temiz kaynak nehirlerinden biri var RİO SUCURİ’yi kendi gözleri ile görebilecek kadar şanslı olabilen insanlar bu nehrin neredeyse yok denecek kadar temiz olduğunu söylüyorlar. Anlatılanlara göre sanki balıklar havada süzülüyor gibi görünüyorlarmış Kulağa tuhaf hatta biraz da korkutucu geliyor. Diğer bir yandan ise eğer bir timsah size gizlice yanaşmaya çalışırsa onu hemen farkedebilirsiniz.

rio sucuri ile ilgili görsel sonucu

SABAH MALAYSİA

Bu uzak Malaysia Eyaleti Borneo Adasının kuzey kısımlarında ve etrafı mercan kayalıklarla dolu bu nedenden dolayı da dalışçıların favori lokasyonlarından biri. Ama bunun nedeni sadece su altındaki bitkiler ve çeşitli balıklar değil. Buradaki su o kadar berrak ki yüzeyden baktığınız da bile deniz altındaki yaşamı gözlemleyebiliyorsunuz. Yani yapacağınız ufak bir gemi turu bile sanki dalış yapmışsınız gibi hissettirebilir. Bu yüzden eğer dalış yapmaktan korkuyorsanız. Ama bu her zaman istemiş olduğunuz bir şey ise ihtiyacınız olan tam da bu.

sabah malaysia ile ilgili görsel sonucu

JIUZHAIGOU VADİSİ ÇİN

Çin’de saçan bölgesinin kuzey kısmında JIUZHAIGOU isminde milli bir park var.burası Unessco dünya mirasları listesinde yer alıyor ve bir kere bile ziyaret ettiğinizde Unessco’nun kesinlikle haklı olduğu konusunda onlarla hem fikir oluyorsunuz. burada ki doğa o kadar harika ki gerçekten nefes almayı bile unutabilirsiniz. parkın bulunduğu bölgede tam 108 tane göl var. eski bir efsaneye göre genç bir adam sevgilisine sihirli bir ayna getiriyor. Ama kadın yanlışlıkla hediyeyi kırıyor ve aynanın parçaları göllere dökülüyor. Ve göller rengarenk oluyor. Evet göller gerçektende rengarenk. Fakat bu vadi de yüzmek kesinlikle yasak ve hatta balıklara yem atmak bile.

JIUZHAIGOU VADİSİ ile ilgili görsel sonucu

PUPU SPRİNGS YENİ ZELANDA

ölmediğiniz Goldenbeyin kıyılarında Sodaynın’dın kenarlarında doğal kaynaklar var ve bu kaynaklardan her saniye 1400 litre su çıkıyor. İnsanlar bu suyun dunyadaki en temiz su olduğunu söylüyor ve yalnızca antarktikadaki buzulalr burdaki kaynaklar burdaki kaynaklar ile karşılaştırılabilecek kadar temiz. Ama antarktikaya ulaşmak tahmin ettiğiniz gibi çok zorken yeni zellanda biraz daha kolay. Wevet farkındayız bu göl ilk bakışta çokda temiz görünmüyor. Hatta bazı noktalarda suyun rengi kahverengiye bile kaçabiliyoor Ama bu rengin sizi aldatmasına izin vermeyin. Çünkü aslında bakıldığında bu suyun rengi değil altındaki doğal taşların rengi. 1993 de bilim adamları tarafından yapılan araştırmalara göre bu sudaki görüş mesafesi yaklaşık 60 metre.

PUPU SPRİNGS ile ilgili görsel sonucu

JENNY GÖLÜ ABD

Youminyin kuzey batı bölümlerinde Jenny gölü var. Günümüzde ise bu göl Jenny parkının bir parçası. Bu gölün rakımı 2 kilometrenin üzerinde. Araştırmacılara göre bu göl 12 bin yıl önce oluşmuş. Bu göl dünyadaki en temiz göl olmasına rağmen üzerinden motorlu tekneler geçebiliyor. Bu durumdan turistler ve iş adamları da çok memnun. 2006 yılında bazı araştırmacılar suyun temizliğini ölçmeye gitmişler. Ve gerçekten de hiç bir kir çıkmamış. Gerçekten tam bir cennet.

JENNY GÖLÜ ile ilgili görsel sonucu

KÖNİGESSE GÖLÜ, ALMANYA

Eğer her zaman havada asılı gibi görünen bir teknenin fotosunu çekmeyi hayal ettiyseniz kesinlikle bu gölü ziyaret etmelisiniz. bu göl Maviera’nın güneyinde yer alıyor. Avusturalya sınırına oldukça yakın. Almanya daki en temiz göl olarak da biliniyor. bu sebeple 1909 yılından beri sadece elektromotorlu tekneler dışında hiç bir şeye izin verilmiyor. Bilim insanları 2 bin yıl önce buzulların erimesi sonucu oluştuğunu düşünüyor.

KÖNİGSSEE GÖLÜ ile ilgili görsel sonucu

TAHOE GÖLÜ, ABD

Martwane kelimesinin anlamının ABD’nin yerel dillerinden birinde çekirge çorbası olarak çevrildiğini iddaa etmişti. Tabi ki ABD’nin en derinin gölünün bu çorbayla bir alakası yok. Bu sadece ünlü bir ressamın hayal ürünüydü. bu göl kışın donmuyor fakat yazında 20 derecenin üzerine çıkmıyor. Yüzmek için pek uygun olduğu söylenemez. Fakat yaz aylarında yine de suya dalış yapan mutlu tatilciler oluyor. bazılarının dalış ekipmanı olurken bazı öylesine dalıyor. Kışın dahi turist akını azalmıyor. Ama tabi kışın yüzmüyorlar. Bu gölün hemen kıyısında bulunan kayak merkezin de kayarak bir yandan da manzaranın tadını çıkarıyorlar.

TAHOE GÖLÜ ile ilgili görsel sonucu

KRATER GÖLÜ, ABD

ABD’nin Orevgow şehrinde yer alan bu volkanik krater gölü dünyanın en derin ve en temiz gölü olarak biliniyor. Buradaki su o kadar mavi ve transparan ki suyun 42 m derinliğini bile görebiliyorsunuz. Suyun en derin noktası yaklaşık 610 m. Tahmin edebileceğiniz üzere bu krater faal bir volkan krateri. 100 yıllardır eriyen karlar ve yağmurlarla dolmuş. Bilim adamlarına göre kraterdeki suyun bu kadar transparan olmasının sebebi de bu Böyle bir gölün dolması yaklaşık 720 yılı aşkın bir sürede olacağı tahmin ediliyor.bu göl etkileyici ve bir o kadar da korkutucu ama güzel haber şu ki boğulmadığınız sürece yüzebilirsiniz. Gölün suyu sandığınızdan çok daha soğuk.

KRATER GÖLÜ ile ilgili görsel sonucu

Hakkında: admin

Kontrol Ediliyor

ACILI EZME, KREP, PASTANE POĞAÇASI, ANKARA ÇÖREĞİ YEMEK/TATLI TARİFLERİ

ACILI EZME 2 Adet soğan2 Adet yeşil biber2 Adet domates1 Diş sarımsak1 Tutam dereotu1 Tutam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Youtube Abone,İzlenme,Beğeni Arttırma Platformu