Perşembe , Haziran 27 2019
Başlangıç / Genel / KAFAYA TAKMAMAK- BEYNİ ÖZGÜRLEŞTİRMEK

KAFAYA TAKMAMAK- BEYNİ ÖZGÜRLEŞTİRMEK

Kafaya takmama sanatı nedir? Kafamıza taktıklarımızdan kurtulmak. Beynimize reset atmak mümkün mü? Özgür bir beyin için neler yapmalısınız?

Hiç lafı uzatmadan direk başlayalım. Evet kafaya takma durumu herkes de olan ve her daim olacak bir durumdur. Fakat sizin kafanıza taktığınız şey nedir? ilk önce bir bunu kestirelim.

BİR “KİŞİ” Mİ ?

Bu kişi arkadaşınız olur aileniz olur sevgiliniz olur akrabanız vs. vs. herkes olabilir. Kişiye olan kaygı genellikle beni seviyor mu? biz neyiz? ne olucaz? neden benimle konuşmuyor? neden benimle arkadaşlık etmiyor? neden bana karşı soğuk? gibisinden sorulardır. Lütfen unutmayın ki karşınızda ki kişi sizin bir malınız veya eşyanız değil o kişinin de kendi hayatı kendi çevresi var sizin de kendi hayatınız kendi çevreniz var. Belki o kişiyi seviyor kendinize yakın görüyor olabilirsiniz. Fakat bu onun sizin her isteğinizi yapması gerek anlamına gelmez.

Bir kişiyi ele alalım mesela kim olsun arkadaşımız olsun. En sevdiğimiz kardeş dediğimiz hiç bir şeyimizi saklamadığımız sakınmadığımız yediğimiz içtiğimiz bir giden bi arkadaşımız. Aranız açılmaya başladı. Ne yaparsınız siz de onunla arayı açıp en sonunda tamamen sohbeti keser misiniz. Döver misiniz. Ağlar mısınız. Büyüklerinize mi şikayet edersiniz. Hayır ilk bir gidip sakin bir şekilde geniş düşünerek onunla konuşmaya çalışın kelime oyunu yapın ağzından cımbızla alırcasına laf alın. Neden size küs, kızgın, kırgın veya soğuk. Eğer zaten ikiniz de birbirinize yeterince saygılı iseniz. Bu konuşmanın sonu 3 çeşit sonuçlanır. Ya olumlu ya olumsuz ya da belirsiz. Yani sizden düşünmek için zaman isteyebilir. Sakın ola onun üzerine gitmeyin. Konuşma esnasında da mesafenizi koruyun özel alanın içine girmeyin. Özel alanından kastığım arkadaşınızın vücuduna kolunuzun dirseğinden elinizdeki parmak uçlarınıza kadar olan ortalama bir mesafe kadardır. O mesafeden daha fazla yaklaşır kişinin özel alanına girmiş olursanız eğer iç güdüsel olarak bir rahatsızlık yaşayacaktır. Daha ilk adımdan onu kaybetmiş olursunuz. Lafı uzatmadan size yapmanız gerekeni söyleyeyim. İlk bir kendinizden başlayın. Oturun düşünün bu arkadaşım neden bana böyle yapıyor ben ona bir şey mi yaptım acaba veya biri ona bir şey yaptı da o sebepten mi bana böyle davranıyor gibisinden ilk bir kendinizi sorgulayın. Eğer ki kendinizden eminseniz birşey yapmadığınıza inanıyorsanız çıkın karşısına kendinizden emin bir şekilde bu durumu ona belirtin eminim ki anlayışla karşılayacaktır.

YOKSA

BİR “DURUM” MU?

Durum dendiği zaman orada duracaksın çünkü durum kendi içinde gelecek veya şimdiki zaman kaygısı olarak 2 gruba ayrılmaktadır.

  • ŞİMDİ Kİ ZAMAN: Bu kaygı güzeldir tatlıdır belli başlı konulardır genelde.
  • GELECEK ZAMAN: Bu kaygı en kötüsüdür gelecek zaman kaygınız varsa orada duracaksınız daha önünüzdeki 1 dk içinde ne yapacağınızı bilmiyorken geleceğiniz hakkında bu kadar kafanızı ruhunuzu yormamalısınız. Bunlar kariyer, okul, iş hayatı, aile kurabilecek miyim, gibi saymakla bitmeyecek şeylerdir. Bunlar çok tehlilekli kaygılardır ve insana her şeyi yaptırırlar.

Eğer ki bir durum kaygınız varsa lütfen öncelikle sakin olun kendinize ve çevrenize zarar vermeden bir sakinleşmeye çalışın ve sevdiğiniz yaptığınız zaman kafanızı dağıtacak şeyler ile uğraşın veya kişilerin yanına gidin. Eğer sakin olduğunuzu düşünüyorsanız kontrolün sizde olduğunu düşünüyorsanız bir kağıt bir kalem alın elinize oturun bir masaya bir tane de sıcak/soğuk sevdiğiniz bir içecek alın yanınıza ve sakince düşünün. Şimdi diyeceksiniz ki belki kağıt kalem ne alaka. Kağıt kalem ne mi alaka düşünün ilk okul yıllarınız aklınıza gelsin matematik dersinde hocalarımız ne yaptırırdı problemler de bize “verilenler” ve “istenenler” diye öncelikle ayrım yapmamızı isterdi değil mi? Sizde öyle yapacaksınız. İlk başta sorununuzun ne olduğunu tam olarak bir kafanızda derleyip toplayın onu bir kağıda yazın ardından da siz ne olmasını istiyorsunuz sonucunda onu yazın ve bunları yaparken sorunum ve istediğim diye 2 grup halinde ayırın bu kağıda yazma durumu sizin zihninizi boşaltacaktır. Artık o meseleyi hafızanızda tutmanıza gerek yok ve bir nebze de olsa rahatlamış olacaksınız. Eğer hala kendinizi iyi hissediyorsanız düşünün istediğiniz sonuca varabilmek için neler yapmalısınız ne tür aşamalardan geçeceksiniz bunları düşünün hatta kağıt üzerine bir başlık daha ekleyebilirsiniz yapılması ve yapılmaması gerekenler diye onları da kağıda dökdükten sonra kendinize bir 5 dk mola verin gidin elinizi yüzünüzü yıkayın. Ardından bir bilgi kaynağı edinin kendinize fakat en az 3 çeşit olsun lütfen en az 3 çeşit olsun. O 3 çeşit de şöyle bir 3 çeşit. Birbirinden farklı 3 görüş içeren kaynaklar olsun. Mesela bilgisayar, gazete, kütüphane 3’lüsü gibi veya birbirinden farklı düşündüğüne inandığınız ve aynı zaman da güvendiğiniz 3 arkadaşınız da olabilir. Oturup iyice araştırın veya konuşun düşünün taşının tartışın gerekirse bilgisayarla kitapla gazeteyle tartışmaya girin kendi beyninizin içinde fırtınalar koparacağınıza bir gazeteyle bilgisayarla kitapla konuşmayı tartışmayı deneyebilirsiniz sesli sohbet size daha iyi gelecektir ağzınızdan çıkıp tekrar kulaklarınıza oradan da beyninize gidecektir. Ve tıpkı başka birisiyle konuşur gibi beyniniz buna uygun bir yanıt üretmeye çalışacaktır. Yani siz. Kendinize uygun bir yolu belirledikten sonra kağıdı yakın bu size iyi gelecektir ve artık zihninizden silip atın o durumu. Artık işe koyulma vakti belirlediğiniz çizdiğiniz yolda ki adımları uygulama vakti bu süreçte kendinizi yormayın başka şeyleri kafanıza takmamaya çalışın ki başarılı olabilesiniz. Sonrasını artık akışına bırakın ve pozitif düşünmeye bakın. Size başarılar dilerim Unutmayın ki hedefiniz sizin kurtuluşunuzdur ve önünüze çıkan engeller sizin düşmanınızdır. O engellerle mücadele etmek onlara göğüs germek sizin elinizde yılmayın ipleri elden bırakmayın unutmayın ki savaşta her şey mübahdır.

Hakkında: admin

Kontrol Ediliyor

BOY UZATAN ÇORBA, İSTİRİDYE TATLISI, ISPANAKLI KOL BÖREĞİ, CEVİZLİ KURABİYE YEMEK/TATLI TARİFLERİ

BOY UZATAN ÇORBA MaydanozCevizDomatesMantarHavuçUnSütDomatesle mantar yağda kavrulacakHavuç, maydanoz, ceviz kaynatılacak İSTİRİDYE TATLISI 2 Su bardağı …

Youtube Abone,İzlenme,Beğeni Arttırma Platformu