Perşembe , Haziran 27 2019
Başlangıç / Arduino / ARDUİNO DEVRE ELEMANLARI ve NE İŞE YARADIKLARI

ARDUİNO DEVRE ELEMANLARI ve NE İŞE YARADIKLARI

Çok detaya girmeden sizinde kafanızı karıştırmadan öncelikle bir “Arduino” ney onu bilelim. Arduino günümüzde açık kaynak kodlu yazılım dili ile yazılabilen bir devre elemanıdır ve tamamen özgür bir yapıttır. Yani adamlar yapmış patentini de almamışlar yapılışını da herkese sunmuşlar isterseniz alın sizde yapın satın demiş. Böyle adamların amacı kar gütmek değildir. Kimin nereden ne çıkartacağını merak etmiştir. Bizlerin hayal gücünü test etmek istemiştir. Çünkü Arduino tamamen bizim hayal gücümüz ile sınırlı aklınıza gelebilecek her şeyi Arduino ile tasarlayabilirsiniz. Yeter ki siz isteyin…

Lafı fazla uzatmadan hemen Arduino’nun temel başlangıçta işimize yarayacak parçalarını bir tanıyalım bir bilelim. Parçaların ne işe yaradıklarını bir bilelim.

DİRENÇ

En önemli devre elemanlarından birisidir. Üzerinde bulunan renkler direncin kuvvetini belirtmektedir. Arduino devrenizde bazı gerekli durumlarda direnç kullanmadığınız taktirde kısa devre yapabilir ve hatta verdiğiniz güç eğer çok yüksek ise patlayabilir veya yanabilir.

LED

Bu ledler tek renkte olurlar ledin kısa olan bacağı “KATOT”(-) , uzun olan bacağı ise “ANOT”(+) kutbudur. Diyeceksiniz ki bacakları bana çok uzun geldi ikisini de aynı hizada kestim o zaman nasıl anlayacağım Ledin üzerine dikkatli bir şekilde bakarsanız ledin kısa bacağının olduğu tarafta bıçakla kusursuz kesilmiş gibi bir düzlük göreceksiniz. O kesik tarafı her daim “-” kutbu yani katot’u temsil eder.

Basma Düğmesi

Basma düğmesi arduino devresinde doğru komutlar yazıldığı zaman tuşa basıldığında istediğiniz işlemi yaptırabilirsiniz. Onun dışında basma düğmesine hiç bir değer atamadığınız da 1. projede görüceksiniz zaten ancak basılı tuttuğunuz zaman istediğiniz işlemi gerçekleştirir.

POTANSİYOMETRE

Eminim ki size birşeyleri anımsatıyordur. Evinizde bulunan ses sisteminin sesi yükseltme ve alçaltma butonuna benziyor değil mi? Evet bu aynen de o ve kullanması çok zevkli. Arduino devresine doğru bir şekilde kurduğunuz takdirde. İster ses açma kapama yaparsınız ister ledlerinizin parlaklığını kısar yükseltirsiniz. Tamamen sizin hayal gücünüze kalmış birşey.

KONDANSATÖR/KAPASİTÖR

Kondansatör bir diğer adı ile kapasitör elektrik enerjisini depolamak ile yükümlü iki uçlu bir devre elemanıdır. Doğru akımı iletmez (DC), alternatif akımı iletir (AC). Bir diğer adı ise “SIĞAÇ”dır.

SÜRGÜLÜ ANAHTAR

Bu devre elemanı da tahmin edebileceğiniz üzere açma kapama da işimize yarıyor. Açtığımız zaman kalıcı açar kapattığınız zaman kalıcı kapatır. Biraz hayal gücünüzü zorlayarak bu devre elemanına çok farklı şeyler de yaptırabilirsiniz.

9V PİL

Hepinizin bildiği gibi sıradan bir pil 9V akıma sahip uzun vadeli bir pil.

DÜĞME HÜCRELİ 3V PİL

Bu da bildiğiniz gibi sıradan bir pil saat pili bilgisayarlarınızda bulunan bios pili 3V bir devre elemanı.

1.5 V PİL

1.5 V pil devrede kullanabileceğiniz en ufak güç kaynaklarından biridir.

BREABOARD

Bu görmüş olduğunuz kart sizin hemen hemen olmazsa olmazınız. Bundan önce sizlere göstermiş olduğum devre elemanları ve bundan sonra da sizlere göstereceğim devre elemanlarının bir çoğu bu gördüğünüz devre kartına bağlanmaktadır. Bu devre kartının üzerinde bulunan “-” kutbu ile arduino devresi üzerinde ki “GND” (topraklama) dişi portuyla bağlantı sağlıyoruz sonra da arduino devresinde ister 3,3 V ister 5 V lık portdan breadboardımızın “+”sına bir kablo çekiyoruz. Bu “-” “+” kutublarına çektiğimiz kablolar bize şu avantajı sağlıyor. Breadboardın üzerini dikkatlice incelerseniz + ve – ‘ nin bulunduğu yerler de bir sürü delik var siz her hangi bir + veya – deliğine arduino devresinden kablo çekerseniz artık + kutbunda dümdüz dikey olarak aşağı doğru her deliğinde bir potansiyel güç olacaktır. Aynı şekilde – kutbuna bir kablo çektiğinizde o da dikey bir şekilde aşağı doğru her deliğinde artık topraklama görevini yapacaktır. Sizi Fazla kablolardan kurtarıyor. Diyeceksiniz ki “a,b,c,d,f…” “5,10,15,20…” ne işe yarıyor. Onlar bir işe yaramıyor sadece sizin breadboardınızda yaptığınız bir proje olursa eğer başkalarına sunum yaparken size sunum kolaylığı sunmaktadır. Örnek vericek olursak size gelen bir “direnci breadboardınız üzerinde hangi deliklere uyguladınız” sorusuna “f8 ile f14 portlarına” diyebilirsiniz. Eminim ki şimdi daha iyi anladınız. Breadboardın üzerinde bulunan orta kısımdaki portlar yatay biçimde 5’er 5’er işlem görmektedir.

TİTREŞİM MOTORU

Titreşim motoru adından da anlaşılacağı üzere yaptığımız projede genelde uyarı amaçlı kullanılır. Her hangi bir engel algıladığı zaman titreşim yaratarak bizi uyarır.

DC MOTORU

Küçüklüğümüzde hepimiz de illahaki bir oyuncak arabamızın içini merak edip açmışızdır heralde. Eğer bunu yaptıysanız bu motor size tanıdık gelecektir. Evet bu motor fazla kuvvetli olmayan üzerine ek ne yaparsanız yapın döndürebileceği bir motordur. İster bir pervane ister bir yürüyen uçak, araba veya kendi dronunuzu.

FOTO DİRENÇ

Bu devre elemanı ile gerçekten güzel şeyler yapılabilir. Bu devre elemanına bir algılama sensörü de diyebiliriz. Fakat engelleri değil hareket eden herşeyi mesela akıllı telefonlarınızı alın elinize sevdiğiniz bir kişiyi arayın ve telefonun üst kısmında bulunan kameraya benzer bir ufacık kameraya benzer deliğe parmağınızı koyun kapatın üzerini ve ekranın kapandığını göreceksiniz. Elinizi çektiğiniz zaman tekrardan ekranınız açılacaktır.

ULTRASONİK MESAFE SENSÖRÜ

Bu devre elemanı da yukarı da gördüğümüz gibi bir algılama sensörü fakat bu engelleri algılıyor. Üzerinde bulunan 2 tane ufak hoparlör sayesinde bir ses dalgası gönderiyor karşıya ve geri dönüşüne göre önünde engel var mı yok mu bunu anlıyabiliyor. Bu size bir hayvan türünü anımsatmıştır eminim. Robot dövüşlerinde de kullanılan olmazsa olmaz bir devre elemanıdır.

PİEZO

Bu da çok hoşunuza gidecek birşey. Bu devre elemanının görevi ise stereo yani hoparlör çok az da olsa bize ses dalgaları gönderiyor. Geliştirebilirsiniz.

PIR SENSÖRÜ

Bu devre elemanı ile de çok zevkli şeyler yapılabilir. Örneklerle yola çıkacak olursak. Bu arakadaşı çoğunlukla apartmanlara girdiğimiz zaman alışveriş merkezlerine girişte kapılarda çok rastlarız ama farketmeyiz. Bizi görünce ışığın yanmasını otomatik kapının açılmasını sağlayan arkadaş bu.

MULTİMETRE

Bu devre elemanının görevi ise bizim arduino devremize kodladığımız veya taktığımız parçaların bize sunmasını istediğimiz şeyleri gösteriyor. Mesela Havanın sıcaklığını veya isterseniz kendi isminizi de yazdırabilirsiniz. Odanızın kapısına asarak “HOŞGELDİNİZ” de yazdırabilirsiniz.

Evet bunlar temel arduino devreleri bunlar dışında daha yüzlerce belki de binlerce devre elemanı var ama onları inşallah ileri de göreceksiniz. Çünkü çok üst düzey parçalar onlar kafa karıştırmaya hiç gerek yok.

Hakkında: admin

Kontrol Ediliyor

BOY UZATAN ÇORBA, İSTİRİDYE TATLISI, ISPANAKLI KOL BÖREĞİ, CEVİZLİ KURABİYE YEMEK/TATLI TARİFLERİ

BOY UZATAN ÇORBA MaydanozCevizDomatesMantarHavuçUnSütDomatesle mantar yağda kavrulacakHavuç, maydanoz, ceviz kaynatılacak İSTİRİDYE TATLISI 2 Su bardağı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Youtube Abone,İzlenme,Beğeni Arttırma Platformu