Perşembe , Mayıs 23 2019
Başlangıç / Genel / “PHP ÖĞRENMEK İSTİYORUM NEREDEN VE NASIL BAŞLAMALIYIM ???”

“PHP ÖĞRENMEK İSTİYORUM NEREDEN VE NASIL BAŞLAMALIYIM ???”


Programlama, bisiklete binmek gibidir; asla unutulmaz, yanlızca pratik gerektirir.

Öncelikle şu sözümüzü şuraya bırakıyorum :)) LÜTFEN GERİ KALANINI ÜŞENMEYİN VE OKUYUN KENDİNİZ İÇİN…

PHP’ye başlamanın inceliklerini ve en rahat öğrenme yollarını anlatacağım. Kimimiz belkide ilk defa öğrenmek için programlama dili olarak PHP seçtik ve yeni yeni başladık. PHP’yi araştırdık, makaleler okuduk, bilgisayarımıza kurduk, kendimizi öğrenmeye hazırladık ve ilk adımı atmaya hazırız. Birçoğumuz bir yerden başlayayım derken kendisini belli bir süreden sonra “nereden başlamalıyım?” diye arama motorunda yazarken bulduk. Şimdi bahsedeğim konularda hem doğru başlangıç nasıl olur hem de başlarken nasıl bir yol izlenir bunlardan söz edeceğiz.


Öğrenmede ilk adım çok önemlidir. Hem zamandan hemde sağlıklı bir öğrenim için nereden başlanılmasına karar vermek bizi daha emin adımlarla öğrenim sürecinde ilerlememize yardımcı olacaktır. Bir programlama dilini anlamak için öncelikle HTML ve CSS hakkında fikir sahibi olmamız gerekir. HTML ve CSS’si anlamak programlama mantığını anlamamız açısından bize yardımcı olacaktır.

Önceki yazılarımda PHP’nin HTML gömülü bir betik dil olduğunu söylemiştik. İlk adım olarak PHP’den ziyade HTML hakkında bir takım bilgi sahibi olmamız gerekir. HTML hakkında daha fazla fikir sahibi olmak istiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz.

HTML elementinin nasıl görüneceğini belirleme olanağı sağlayan CSS ise bilinmesi gereken diğer bir web teknolojisidir. CSS hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz.

Evet PHP’ye geçmeden önce ilk adım olarak HTML ve CSS hakkında bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. PHP’de yaptığımız bir projede sıklıkla karşımıza çıkacak olan HTML ve CSS’in öğrenilmesi gerektiğini düşünüyorum.


Bir programlama diline çalıştığımızda farklı yollarda çalışma sistemine gideriz. Kimimiz internette videolardan, kimimiz kitaplardan, kimimiz hazır kodlara bakarak ve daha bir çok çalışma yöntemi ile öğrenme süreci içerisine giriyoruz. Öncelikle çalışma türü ne olursa olsun öğrenme olarak kendimizi gün geçtikçe geliştirmiş oluyoruz. Önemli olan en verimli çalışma şekli ile öğrenim sürecini geçirmektir.

İlk olarak öğrenmeye bir PHP kitabı inceleyerek başlayabiliriz. Bu kitap seçiminde anlatımını bize hitap eden en uygun kitabı seçmeliyiz. PHP’ye yeni başlayanlar için özellikle kitapta teorik bilgileri göz gezdirmemiz bizim için yararlı olacaktır. Kitaptaki örnek kodları uygulayın. Bu örnek kodları yazarak işin püf ve teorik genel kısımlarını öğrenmiş oluruz.

Kitap ile kendimizi sınırlandırmamız gerekmemektedir. Çünkü PHP açık kaynak kodlu bir dil olduğunda, sürekli yeni kütüphaneler ve bu her kütüphanenin içinde yüzlerce yeni fonksiyon gelir. Bundan dolayı kitabı sadece teorik kısmı öğrenmek için kullanabiliriz.

Kitaptaki anlatımların bize hitap eden bir anlatım olduğunu düşünmüyorsak bunun için internette makaleler okuyarak PHP’nin içerisine girebiliriz. İnternetteki makaleleri inceleyerek fazlasıyla basit ve fonksiyonel kodlar yazabiliriz. Bu sayede hatalar ile karşılaşabilir ve bu hataları çözerken verimli bir öğrenim elde edebiliriz.

Ayrıca örnek kodlara bakarak kendimiz özgün kodlar üreterek pratik yapmış oluruz. Ürettiğimiz kodlar ile kod aşinalığı sağlar hemde programlama olarak üretkenliğimizi geliştiririz. PHP’ye çalışırken kodlar ile çalışmak PHP’yi daha iyi sindirerek anlamamızı sağlamaktadır.

Hakkında: admin

Kontrol Ediliyor

BOY UZATAN ÇORBA, İSTİRİDYE TATLISI, ISPANAKLI KOL BÖREĞİ, CEVİZLİ KURABİYE YEMEK/TATLI TARİFLERİ

BOY UZATAN ÇORBA MaydanozCevizDomatesMantarHavuçUnSütDomatesle mantar yağda kavrulacakHavuç, maydanoz, ceviz kaynatılacak İSTİRİDYE TATLISI 2 Su bardağı …

7 yorumlar

  1. Вы спрашиваете, как в итоге трудных технологических процессов хрупкое стеклышко изменяет до неузнаваемости собственные качества. Для вас светит обнаружить для себя различные стеклоткани, обширно используемые в этническом хозяйстве и признать критерии неопасной работы с материалом. Вы познакомитесь с новым укрывным материалом, владеющим непревзойденными качествами. Вы спрашиваете, как в итоге трудных технологических http://textile.wikidot.com/ процессов хрупкое стеклышко изменяет до неузнаваемости собственные качества. Для вас светит обнаружить для себя различные стеклоткани, обширно используемые в этническом хозяйстве и признать критерии неопасной работы с материалом. Вы познакомитесь с новым укрывным материалом, владеющим непревзойденными качествами. Вас поразит знакомое сырьё и обычная разработка, которая привела к классному итогу. Вы воспримете свойства и выдающиеся качества тарпаулина и осмыслите основание его увеличивающейся с любым годом известности.

  2. After examine just a few of the blog posts in your website now, and I really like your means of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will probably be checking back soon. Pls take a look at my website as properly and let me know what you think.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Youtube Abone,İzlenme,Beğeni Arttırma Platformu