Perşembe , Haziran 27 2019
Başlangıç / Bilim / KARIN BÖLESİNDEKİ YAĞ ORANI BEYNİNİZ İÇİN NE DİYOR?

KARIN BÖLESİNDEKİ YAĞ ORANI BEYNİNİZ İÇİN NE DİYOR?

Neurology tıp dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre, beyninizin büyüklüğü ve şekli ile karın çevrenizin genişliği arasında ilginç bir bağlantı var. Çalışmanın bulguları karın çevresinde daha fazla yağ bulunan kişilerin beyinlerinin küçülmüş ve daha az gri maddeye sahip olduğunu söylüyor.

University College London’daki ve İngiltere Loughborough Üniveristesi’ndeki bilim insanları bu bulgulara UK Biobank’a kayıtlı kişilerin genetiği ve sağlığı ile ilgili geniş yelpazedeki verileri inceleyerek ulaştı. Araştırmacılar, sonuçları etkileyebilecek yaş ve fiziksel aktiviteler gibi diğer faktörleri de göz önünde bulundurarak ortalama 55 yaşında yaklaşık 1000 kişiyi inceledi. Yüksek vücut kitle endeksine ve yüksek bel-kalça ölçüsü oranına sahip kişilerin beyinlerinde gri madde hacminin ortalama 786(santimetre küp), sağlıklı kişilerde ise ortalama 798(santimetre küp) olduğu görüldü. Vücut kitle endeksi yüksek ama bel-kalça oranı yüksek olmayan kişilerin beyinlerinde gri madde hacmi ise 793(santimetre küp) olarak tespit edildi.

Diğer yandan, obezitenin beynin beyaz maddesini etkilemediği görüldü. Araştırma ekibinden Dr. Mark Hamer, çalışmalarında karın bölgesindeki yağlanmanın gri madde hacminin azalmasıyla ilişkili olduğunu tespit ettiklerini ancak beynin yapısındaki anormalliklerin obeziteye ya da obezitenin beyinde yapısal değişikliklere neden olup olmadığının henüz açıklık kazanmadığını belirtti. Bununla birlikte, beynin belirli bölgelerindeki küçülme ve obezite arasında da birtakım bağlantılar bulduklarını sözlerine ekledi. Vücutta aşırı yağlanmayla bağlantılı olarak azalan gri maddenin, kişi üzerinde davranış ve diğer sağlık sorunları açısından ne gibi bir etkisi olabileceği henüz belli değil. İlginç olan ise önceki çalışmalar obezitenin aslında demansa karşı korunmaya yardımcı olabileceğini gösterirken bu çalışmanın obezitenin demans ve beyni etkileyen sağlık sorunları riskini artırabileceğini söylemesi. Hamer araştırmalarında geniş bir grubu incelediklerini ve özellikle karın bölgesindeki yağlanmanın beynin küçülmesi ile bağlantılı olabileceğini bulduklarını belirtiyor.

Hakkında: admin

Kontrol Ediliyor

BOY UZATAN ÇORBA, İSTİRİDYE TATLISI, ISPANAKLI KOL BÖREĞİ, CEVİZLİ KURABİYE YEMEK/TATLI TARİFLERİ

BOY UZATAN ÇORBA MaydanozCevizDomatesMantarHavuçUnSütDomatesle mantar yağda kavrulacakHavuç, maydanoz, ceviz kaynatılacak İSTİRİDYE TATLISI 2 Su bardağı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Youtube Abone,İzlenme,Beğeni Arttırma Platformu